Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Czynnik chłodniczy-schemat procesu odzysku

Czynnik chłodniczy stosuje się w chłodnictwie nisko i średniotemperaturowym, w dużych instalacjach chłodniczych w przemyśle oraz w chłodnictwie komercyjnym m.in. w małych instalacjach chłodniczych w sklepach.Użytkowanie stacji odzysku czynników chłodniczych w przypadku każdego urządzenia jest takie same. Istotne jest jednak, aby w prawidłowy sposób obsługiwać stacje, dzięki czemu sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, a proces ten będzie sprawny i bezpieczny. Przedstawiamy schemat procesu odzysku czynnika chłodniczego.

Sprzęt do odzysku czynnika chłodniczego

W celu przeprowadzenia procesu odzysku czynnika chłodniczego należy przygotować wyposażenie techniczne. Jest to sprzęt specjalistyczny, który składa się m.in. z: stacji do odzysku czynnika chłodniczego, zestawu węży przyłączeniowych o zakończeniach z zaworami, które powstrzymają przedostanie się czynnika do środowiska naturalnego, dwuzaworową butlę do odzysku oraz manometry pomiarowe.


Zasady pracy ze stacją odzysku czynnika chłodniczego

Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z zasadami, których trzeba przestrzegać podczas procesu odzyskiwania czynnika chłodniczego.

  • Mieszanie różnych czynników chłodniczych w jednym zbiorniku jest zabronione! Późniejsze rozdzielenie i ponowne wykorzystanie po zmieszaniu nie będzie możliwe.
  • Butla musi mieć odpowiedni poziom próżni wielkości -0,1 MPa. Zanim jednak użyje się butli, należy pozbyć się azotu, który znajduje się wewnątrz.
  • Zawory trzeba zamknąć, a króćce wlotowe i wylotowe zabezpieczyć zaślepkami.
  • W trakcie pracy używać filtra odwadniacza.
  • Zachować szczególną ostrożność w trakcie procesu odzysku czynnika, w której spaleniu uległ silnik sprężarki. Wówczas zastosować trzeba specjalne filtry o dużej zdolności pochłaniania kwasów.


Sprawdź ofertę czynników chłodniczych w Prymus24!


Czynnik chłodniczy-sprawdź schemat procesu odzysku

Cały proces odzyskiwania czynnika chłodniczego można rozdzielić na kilka etapów. Są one ogólnie stosowane niezależnie od rodzaju urządzenia.

  1. Otworzyć zawór cieczowy w butli.
  2. Otworzyć zawór wylotowy, zawór wlotowy i zawór manometrów. W ten sposób usuwasz ciecz.
  3. Po jej usunięciu, otworzyć zawór gazowy manometrów.
  4. Uruchomić urządzenie w celu odzysku czynnika. W zależności od wielkości instalacji czas będzie się różnił.
  5. Przy ciśnieniu 0-1 bar należy zakręcić zawory i wyłączyć stacje odzysku czynnika chłodniczego.
  6. Przeprowadzić proces oczyszczania urządzenia z resztek czynnika zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Nie możesz dodać komentarza