Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Czynniki chłodnicze

pompa ciepla

Czynnik chłodniczy jest związkiem chemicznym lub mieszaniną odpowiedzialną za wymianę ciepła pomiędzy urządzeniem chłodniczym lub pompą ciepła a otoczeniem. Czynnik krąży po całym układzie chłodniczym, a jego najważniejszym elementem jest sprężarka. W ten sposób, w wyniku sprężania i rozprężania, chłodziwo pobiera lub oddaje ciepło.

Przestarzałe instalacje klimatyzacyjne i chłodnicze, w których chłodziwem są fluorowane gazy cieplarnianie CFC lub HCFC, nie tylko zużywają ogromną ilość energii, ale również przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Wszelkie nieszczelności układu chłodniczego prowadzą do tego, że zastosowane w układzie freony i gazy cieplarniane, ze względu na swoją budowę chemiczną i lekkość unoszą się pod warstwę ozonową, powodując jej rozkład.

Potrzebujesz porozmawiać z konsultantem?

Polecane

Czynnik chłodniczy R-134

Czynnik chłodniczy / gaz R-134A

R134a to niezwykle popularny czynnik chłodniczy, używany do wielu zastosowań chłodniczych i klimatyzacyjnych, w tym w chłodnictwie średnio- i wysokotemperaturowym (zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i handlowych), w domowych i biurowych systemach klimatyzacyjnych, w klimatyzacji samochodowej oraz w zastosowaniach przemysłowych. R134a jest także popularnym składnikiem wielu mieszanin HFC.

Czynnik chłodniczy R-32

R32 zyskuje uznanie jako skuteczny czynnik chłodniczy do zastosowań niskotemperaturowych. Może być również stosowany jako zamiennik w niektórych aplikacjach wykorzystujących R410A (pompy ciepła).R32 nie jest gazem typu retrofit. Może być stosowany w nowych instalacjach projektowanych z myślą o R32 przeznaczonych do zastosowań, w których z reguły używa się R410A. R32 uznawany jest za gaz palny, w związku z czym nie może być zamiennikiem typu drop-in dla R410A.