Urządzenie chłodnicze obniża temperaturę określonego miejsca. Obecnie możemy zaopatrzyć się w wiele rodzajów urządzeń chłodniczych, które różnią się miedzy sobą zasadą działania.Wybór odpowiedniej sprężarki chłodniczej wraz z dopasowaniem skraplacza może być dość problematyczny do ujęcia w projekcie. Stąd często dopasowuje się agregaty skraplające i do schładzania wody, które stanowią jedno urządzenie. Okazuje się, że nie zawsze jest to najlepszy wybór. Co zatem wybrać?
Agregaty skraplające lub agregaty do schładzania wody często wyposażone są w nieduże skraplacze powietrzne, przez które przepływa dość duży strumień powietrza. Stąd generują duży hałas. Powodem, dla którego nie zawsze można wybrać agregat są lekkie konstrukcje dachów, na których nie można umieszczać ciężkich urządzeń. Szczególnie, że oprócz agregatu są także: naczynie wyrównawcze, armatura hydrauliczna i zbiornik buforowy napełniony wodą lub roztworem glikolu, które zwiększają ciężar.
Najczęściej wybieranym źródłem chłodu jest właśnie agregat do schładzania wody. Cała instalacja może zostać wykonana na wewnątrz budynku, a jedynie sam agregat pozostaje na zewnątrz. Ważne jest jednak, aby nie dopuścić do zamarzania wody! W tym wypadku zamiast wody nośnikiem chłodu jest glikol.
Niestety pod uwagę nie bierze się utylizacji glikolu, czy awarii urządzenia. Faktem jest, że glikol nie musi być stosowany w instalacji. Wystarczą coroczne prace konserwacyjne, podczas których spuszczana byłaby woda z części instalacji na zewnątrz.
Sprawdź ofertę sprężarek chłodniczych w Prymus B2B!
To proste rozwiązanie podczas projektowania instalacji chłodniczej. Dzięki temu układ wodny znajduje się wewnątrz budynku wraz z parownikiem i sprężarką, a skraplacz pozostaje na zewnątrz. Spełnia on wówczas indywidualne potrzeby pod względem wagi, wymiarów oraz głośności.
Istotnym etapem jest jednak dobór jednostki wewnętrznej. Tutaj kluczowe znaczenie ma współczynnik jednoczesności pracy. Pozwala on dobrać urządzenie mniejsze, niż wynika to z wydajności wszystkich jednostek.
Gdy określimy współczynnik, dobrać można sprężarkę. Umożliwi to dostosowanie wydajności urządzenia do zapotrzebowania. Najczęściej przy doborze agregatu przyjmuje się w polskich warunkach temperaturę 32 st. C. Jednak dla układów chłodniczych jest to około 45 st C. Dla układów mroźniczych konieczna jest niższa temperatura skraplania, bo wpływa to na współczynnik wydajności chłodniczej. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę wartość skraplania oraz ciepło skraplania.
Nie możesz dodać komentarza