Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Lutowanie rur miedzianych

Lutowanie rur miedzianych to jedna z najbardziej popularnych metod łączenia ze sobą rur. W miedzianych instalacjach rurowych stosuje się tylko i wyłącznie rury miedziane produkowane zgodnie z normami europejskimi. Rury miedziane wykorzystuję się w instalacjach zimnej i ciepłej wody, do ogrzewania oraz gazu. Łączenie rur miedzianych można przeprowadzić na kilka sposobów. Jak łączyć rury miedziane?

Łączenie rur za pomocą lutowania miękkiego

Metoda lutowania miękkiego polega na rozgrzaniu metalu do temperatury około 250ºC. Stosuję się do tego prostą lutownicę elektryczną lub palnik. Lutowanie to służy do połączenia rur instalacji wodnych, grzewczych, a także drobnych napraw.

Na czym polega ten sposób lutowania? Rurę oraz kształtkę należy oczyścić i odtłuścić. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą zmniejszać przyczepność lutu. Koniec rury posmarować topnikiem, a następnie nasunąć kształtkę.

Elementy te należy podgrzewać na długości łączenia, a kolejno dołożyć lut. Lut powinien stopić się i wpływać w szczelinę między kształtką a rurą. Na koniec masa powinna strzepnąć, a połączone elementy wystygnąć. Warto również przepłukać instalację w celu dezynfekcji.

Lutowanie twarde

Jest to sposób łączenia rur, w którym temperatura topnienia lutu powinna być dość wysoka. Osiągać może nawet 890ºC. W tym przypadku stosuję się lutownicę o dużej mocy lub palnik gazowy. Spoiwem zazwyczaj jest mosiądz bądź srebro. Dzięki tej metodzie połączyć można rury miedziane w instalacjach wodociągowych i gazowych.

Jak wykonuje się lutowanie? Papierem ściernym należy oczyścić rurę oraz kształtkę. Palnikiem rozgrzewamy miejsce łączenia rur, a następnie ustawiamy pałeczkę spoiwa w szczelnie między częściami do połączenia, aby lut został wessany. Rurę ochłodzić, a na koniec zmyć nadwyżkę topnika wodą.

Metoda łączenia rur miedzianych bez lutowania

Jedną z metod, która umożliwia połączenie rur miedzianych bez konieczności lutowania są złączki zaciskowe. To sposób, w którym wykorzystywana jest zaciskarka hydrauliczna, a także element, który pozwoli usunąć opiłki. Złączki dostępne są w różnych wymiarach oraz formach. Stosuję się je w instalacjach solarnych, ogrzewczych oraz gazowych.

Na czym polega łączenie? Rurę należy przeciąć obcinakiem krążkowym. Tak przygotowane rury powinny być dokładnie oczyszczone materiałem ściernym. Miejsce łączenia warto zaznaczyć mazakiem, a następni dostosować szczęki zaciskowe do końca złączki. Zacisnąć złącze wykorzystując specjalną zaciskarkę i odpowiedni wymiar szczęk.

Łączenie rur miedzianych można przeprowadzać na wiele sposobów. Istotne są jednak odpowiednie narzędzia, które umożliwią przeprowadzenie całego procesu. Nowoczesną techniką na rynku jest lutowanie wodorem i tlenem.

Lutowanie rur wodorem i tlenem

Urządzenie wykorzystywane w tej metodzie jest generatorem wodoru oraz tlenu. Wytwarza gaz w wyniku hydrolizy. Następnie dokładnie miesza gazy w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu każdorazowo otrzymywana jest mieszanka o tej samej jakości oraz składzie. Metodę tę można stosować w silnikach elektrycznych, transformatorach, lodówkach, klimatyzacjach czy także grzejnikach. 

Jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, ponieważ gazy powstają w wyniku procesów chemicznych, których efektem spalania jest wyłącznie para wodna. To istotne szczególnie dla osób, które zajmują się lutowaniem, gdyż nie są narażeni na wielogodzinny kontakt z gazami mającymi wpływ na zdrowie.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *