Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Wentylatory promieniowe w przemyśle

Wentylatory promieniowe wykorzystuje się głównie na halach produkcyjnych. Ich zadaniem jest zasysanie, tłoczenie oraz filtrowanie zanieczyszczonego powietrza. W tego typu pomieszczenia odpowiednia wentylacja jest niezbędna do prawidłowego przebiegu pracy. Wentylatory promieniowe charakteryzują się większą wydajnością, w porównaniu do wentylatorów osiowych.

Jak działa wentylator promieniowy?

Wentylator promieniowy zasysa powietrze osiowo od strony wlotu. Zasysane powietrze zmienia kierunek przepływu o 90‎°, a wylot wentylatora ustawia się prostopadle do osi wirnika.

Masa powietrza, pod wpływem odśrodkowych sił przemieszcza się pomiędzy łopatkami wirnika. Z kierunku poosiowego napływają nowe masy powietrza. Przepływ powietrza w wentylatorze promieniowym zaczyna się od otworu wlotowego, poprzez wirnik, docierając do obudowy spiralnej, kończąc na otworze wylotowym.

Gdzie najczęściej stosuje się wentylatory promieniowe?

Wentylator promieniowy stosuje się w przemyśle ciężkim oraz lekkim. Przeznaczone są do przetłaczania czystych oraz agresywnych mediów. Wentylatory różnią się między sobą kształtem, wielkością, profilem otworu wlotowego oraz układem łopatek. Wybór rodzaju wentylatora promieniowego zależy od warunków, w których będzie stosowany. Najczęściej wentylatory promieniowe sprawdzają się w takich sytuacjach jak:

  • transport agresywnych gazów
  • odciąganie spalin z kotłów
  • transport biogazu oraz gazu ziemnego
  • transport zapylonego powietrza 
  • dostarczanie powietrza do układów filtracyjnych

Czy warto używać wentylatora promieniowego w przemyśle?

Zadaniem wentylatora promieniowego jest odciąganie zanieczyszczonego powietrza, co wpływa na sprawną pracę w halach produkcyjnych lub innych pomieszczeniach. Prawidłowa wentylacja jest bardzo ważnym elementem w przypadku pomieszczeń, w których mamy do czynienia z produkcją czy specyficznymi oparami. Dzięki różnorodności wentylatorów promieniowych można je łatwo dostosować do specyfiki miejsca, w których będą używane.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *