Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Pompa ciepła jako źródło ogrzewania

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród możliwości ogrzewania pomieszczeń. Wszystko to ze względu na prostotę jej użytkowania, a także aspekt ekologiczny. Źródłami ciepła dla tych urządzeń są… woda, grunt i powietrze! Poznaj najważniejsze informacje związane z działaniem pomp ciepła.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie produkuje energii. W jej działaniu nie jest także potrzebny proces spalania, co oznacza, że nie ma spalin, kurzu, popiołu i innych skutków ubocznych. Stosowane są źródła energii zgromadzone w środowisku naturalnym, a m.in. woda, grunt oraz powietrze.

Pompy ciepła wykorzystują energię, która pochodzi z dolnego źródła i oddaje je do górnego. Oznacza to, że pobiera energię z wody lub powietrza i doprowadza do ogrzania jej. Ważną rolę odgrywa czynnik roboczy znajdujący się w układzie urządzenia.

Za pierwszy etap, a więc pobranie energii i przekazanie, odpowiada parownik. Czynnik trafia do sprężarki, a tam podnoszone jest ciśnienie i temperatura. Skraplacz przejmuje czynnik w postaci gazowej, a energia przekazana jest do górnego źródła. Następuje skroplenie czynnika, a po przejściu przez zawór rozprężny, trafia on ponownie do parownika. Proces ten jest powtarzany przy poborze niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Rodzaje pomp ciepła – split i monoblok

Pompy ciepła można podzielić na dwa typy – split i monoblok, które doskonale sprawdzą się do domów, sklepów, biur oraz lokali usługowych. To rozwiązania typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze.

Pompa ciepła typu split. System tego urządzenia składa się z dwóch modułów. Jeden z nich instalowany jest na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. Pierwszy moduł zawiera wentylator, parownik, sprężarkę i zawór rozprężny. Zachodzi w nim większość procesów transportowych i wytwarzających ciepło. Z kolei moduł wewnętrzny to skraplacz, elektryczny podgrzewacz i pompa obiegowa. Moduły połączone są rurami chłodniczymi.

Pompa ciepła typu monoblok. To pompa o jednym module montowanym na zewnątrz. To kompaktowe urządzenie składa się ze sprężarki, parownika, skraplacza, wentylatora, zaworu rozprężnego, podgrzewacza i pompy obiegowej. Podłączona jest do centrali grzewczej, gdzie ciepło przekazywane jest do obiegów.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła jako źródło ogrzewania?

Urządzenia te są chętnie wybierane ze względu na wiele korzyści, jakie oferują. Oto niektóre z nich:

  • obniżenie rachunków za energię – darmowa energia z gruntu, wody lub powietrza,
  • brak emisji zanieczyszczeń,
  • bezpieczne w użytkowaniu,
  • skuteczne działanie nawet przy niskiej temperaturze na zewnątrz,
  • bezobsługowe,
  • możliwość instalacji z ogrzewaniem podłogowym,
  • brak konieczności dostarczania i składowania paliw,
  • cicha i czysta praca,
  • możliwość instalacji w dowolnym miejscu.

Budowa pomp oraz zastosowana w nich technologia sprawia, że są to urządzenia niewymagające obsługi, a co więcej nie wytwarzają odpadów, popiołu, kurzu i innych. Sprawdzą się zarówno w warunkach domowych, jak i budynkach komercyjnych lub użyteczności publicznej.

Wymiana instalacji ogrzewania na pompę ciepła

Na taki krok decydujemy się najczęściej podczas remontu kotłowni. Pompy ciepła typu powietrze-woda nie wymagają prac z wykonaniem dolnego źródła. Dodatkowo mogą pobierać ciepło z powietrza, nawet jeśli temperatura spada poniżej zera. Pompa może przynieść rezultaty, jeśli zostanie odpowiednio dostosowana do specyfiki budynku. To możliwość zastosowani jako główne źródło ogrzewania w domu, ale mogą też współpracować z innymi urządzeniami. Działać może jednocześnie z kolektorami słonecznymi, kominkiem z płaszczem wodnym, a także innymi źródłami ciepła, jak kotły gazowe.

Nie tylko ogrzewanie!

Pompy ciepła to nie tylko urządzenia grzewcze. Oprócz możliwości ogrzewania budynku, a także produkcji ciepłej wody użytkowej, mogą zapewnić także chłodzenie. W przypadku chłodzenia w domach jednorodzinnych dotyczy to chłodzenia pasywnego za pomocą systemów płaszczyznowych – ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe, a także aktywnego za pomocą klimakonwektorów.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *