Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Czy czynnik R290 sprawdza się w urządzeniach chłodniczych?

Czynnik R290, czyli czysty propan, jest to związek organiczny należący do grupy węglowodorów nasyconych, które występują w złożach gazu ziemnego. Propan jest bezwonny, a jego stopień oddziaływania na środowisko naturalne jest minimalny. Czynnik R290 jest bezpieczny do użytkowania ze względu na wysoką granicę palności. Popularność tego czynnika stale wzrasta. Od wielu lat urządzenia, które bazują na propanie, z powodzeniem są dystrybuowane w wielu krajach Unii Europejskiej.

Czym jest R290?

Propan to gaz palny, którego granica palności wynosi 2,1% objętości w powietrzu. Gaz ten jest bardziej bezpieczny w użytkowaniu, w porównaniu z mieszaniną propan-butan. Czynnik R290 stosowany jest w chłodnictwie, jako czynnik jednorodny o parametrach termodynamicznych, które są zbliżone, a nawet lepsze niż czynnik grupy HFC (np. R134A). Propan zastępuje klasyczne czynniki fluoropochodne.

R290 w instalacjach chłodniczych

Propan (R290) stosowany jest, jako czynnik chłodniczy głównie w klimatyzacji pomp ciepłaklimatyzacjach centralnychdomowych i innych urządzeniach chłodniczych, takich jak chłodziarki do butelek czy zamrażarki niektórych producentów.

Czynnik R290 jest w stanie zastąpić czynniki, które dotąd były stosowane w małych, hermetycznie zamkniętych instalacjach chłodniczych. Czynnik ten to zdecydowanie lepszy wybór dla środowiska. Natomiast przy zastosowaniu 230 g czynnika R290 oraz dzięki ognioodpornym zabezpieczeniom w urządzeniach Kaisai, nie musimy się obawiać o to, czy propan w pomieszczeniach zamkniętych jest także bezpieczny.

Propan posiada dobre właściwości energetyczne, dlatego można stosować go jako zamiennik innych czynników chłodniczych (np. zamiast czynników CFC). Dzięki stosowaniu propanu w instalacjach chłodniczych, ze względu na jego wydajność, nie ma konieczności zmiany wielkości parowacza lub skraplacza. Oznacza to, że zewnętrzna powierzchnia wymiany jest taka sama jak w przypadku stosowania czynnika R22 lub R404A. Natomiast konstrukcja wewnętrzna parowacza może wymagać drobnych zmian. Spowodowane jest to tym, że strumień przepływu czynnika jest zgodny z pojemnością skokową dobrej sprężarki.

Czynnik R290-idealne do instalacji chłodniczych

Czynnik R290 charakteryzuje się niską wilgotnością, dlatego nie powoduje korozji, dzięki temu jest zdolny do pracy w układach chłodniczych wyposażonych agregaty sprężarkowe hermetyczne i półhermetyczne. Propan wpływa na długą żywotność urządzenia, dlatego gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez cały rok. 

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *