Syntetyczne czynniki chłodnicze to nowa grupa czynników HFO o niskim współczynniku GWP to temat, na który coraz częściej zwraca się uwagę. Czynniki te w przyszłości mają szansę odegrać dużą rolę w chłodnictwie. Należy pamiętać jednak, że to czynniki raczej słabo palne i tak też będą charakteryzowane. Do czynników z grupy HFO należą: R448, R449, R1234YF, R450.
Czynnik R448 to gaz skroplony pod ciśnieniem. To mieszanina zeotropowa, która służy jako zamiennik R22 i R404A. Stosuje się go w chłodnictwie do niskich, średnich oraz wysokich temperatur, a przede wszystkim w zastosowaniu komercyjnym, m.in.: instalacjach chłodniczych w sklepach.
Syntetyczny czynnik R448 ma niski współczynnik GWP, a także stosunkowo wysoki współczynnik sprawności energetycznej. Wykorzystuję się go w instalacjach, zaprojektowanych dla niego lub jako zamiennik w już istniejących. Wymaga to jednak wymiany oleju i niektórych podzespołów.
Produkt jest gazem skroplonym pod ciśnieniem. Mieszanina zeotropowa, która została opracowana by stosować ją jako zamiennik R22 i R404A w instalacjach już istniejących. Jednak czynnik może pracować także w nowo projektowanych instalacjach chłodniczych.
Czynnik R449 znajduje zastosowanie w chłodnictwie przemysłowym, a m.in. mroźniach lub chłodniach.
Ze względu na wycofywanie z obrotu czynników R22, R404A i R507 (lub ich zamienników) czynnik ten sprawdzi się doskonale w instalacjach chłodniczych, jako bezpieczny skład instalacji.
Czynnik jest skroplonym gazem pod ciśnieniem i występuje jako niepalna mieszanina zeotropowa. Ma zredukowany wskaźnik GWP, dlatego może być wykorzystywany jako zamiennik czynnika R134A w instalacjach chłodniczych średnio temperaturowych oraz klimatyzacyjnych. Czynnik R450 stosowany zazwyczaj jest w: pompach ciepła, agregatach wody lodowej, dystrybutorach do napojów i innych urządzeniach handlowych. Może być użyty jako czynnik w układach kaskadowych z CO2.
Czynnik ten jest zastępcą R134A o niskim współczynniku GWP. Ma podobne ciśnienie, jednak mniejszą wydajność objętościową i chłodnicza. Syntetyczny czynnik R1234YF znajduje zastosowanie w branży motoryzacyjnej właśnie ze względu na niski współczynnik GWP, stosuje się go w układach klimatyzacyjnych samochodów. To jeden z ważniejszych składników obiecujących mieszanin HFC.
W przypadku czynników HFC o niskiej palności należy przede wszystkim unikać źródeł zapłonu. Należy także postępować zgodnie z zachowaniem norm i przepisów prawa. Tylko wtedy czynniki chłodnicze o niskim współczynniku GWP są bezpieczne i mogą być stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji.
Czynniki HFC dość szybko rozkładają się w atmosferze, dlatego mają minimalny wpływ na środowisko. W przypadku niektórych czynników oddziaływanie na środowisko można zredukować nawet o ⅓ przy zachowaniu takiej samej efektywności czynnika.
Sprawdź ofertę syntetycznych czynników chłodniczych z grupy HFO/HFC o niskim czynniku GWP