Chcesz z nami współpracować? Skontaktuj się z nami!

Rodzaj i działanie sprężarki chłodniczej

Sprężarki służą do sprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach do chłodzenia powietrza, wody lub odprowadzania ciepła. Najpopularniejszym zastosowaniem sprężarek są lodówki lub klimatyzatory. Odpowiadają one za utrzymanie niskiej temperatury oraz są sercem systemów, które zapewniają komfortowe warunki mieszkaniowe.

Rola sprężarek

Urządzenia chłodnicze, takie jak klimatyzatory, wykorzystują sprężarkę, która jest kluczowym elementem całej instalacji chłodniczej. Działa jako pośrednik między parownikiem wewnątrz budynku a skraplaczem na zewnątrz. Umożliwia przekształcenie niskociśnieniowego czynnika w wysokociśnieniowy gazowy o wysokiej temperaturze podczas transportu do skraplacza, by nadmiar ciepła mógł opuścić system.

Jak działają sprężarki?


Działanie urządzenia w trybie chłodzenia polega na transportowaniu parownika czynnika chłodniczego w postaci cieczy. Następnie wewnątrz wymiennika ciecz jest odparowywana. Wskutek tego następuje ochłodzenie parownika, a czynnik pobiera ciepło z pomieszczenia i oddaje chłód za pomocą ruchu powietrza. Czynnik chłodniczy zasysany jest przez sprężarkę, przez co gwałtownie wzrasta jego temperatura i ciśnienie. Czynnik jako gaz kierowany jest do skraplacza, gdzie jest chłodzony i przechodzi w stan ciekły. Przenoszony jest na zawór rozprężny, w którym temperatura i ciśnienie maleje. Czynnik trafia do jednostki wewnętrznej, a cykl się powtarza.

Rodzaje sprężarek


Sprężarki można podzielić ze względu na kilka czynników, a m.in.: zasadę działaniarodzaj ruchunapędelement roboczy, a także budowę. Do sprężarek, które można rozróżnić za pomocą zasady działania, należą sprężarki wyporowe.

Sprężarki wyporowe działają w taki sposób, że para czynnika chłodniczego jest sprężona w zamkniętej przestrzeni roboczej, która zmniejsza się podczas cyklu pracy. Do zalet tego typu sprężarek można zaliczyć: uzyskanie wysokiego sprężu, brak ograniczeń pracy sprężarki, a także tłoczenie pulsacyjne. To szereg typów sprężarek, do których należą:

  • tłokowe,
  • spiralne,
  • śrubowe,
  • membranowe,
  • łopatkowe.


Sprężarki tłokowe zapewniają sprężanie czynnika chłodniczego, którego następuje przez ruch posuwisto-zwrotny tłoków. Działanie polega na zasysaniu czynnika, który opuszcza parownik. Niskociśnieniowy czynnik jest sprężony, aby uzyskać wysokie ciśnienie przy jednocześnie wysokiej temperaturze skraplania.

Sprężarki spiralne to urządzenia, w których sprężanie czynnika wykonywane jest pomiędzy ruchomą a nieruchomą spiralą. Spirale są identyczne i nałożone na siebie, a podczas gdy jedna z nich jest nieruchoma, druga obraca się wokół i powoduje przepływ czynnika chłodniczego do mniejszych miejsc, które powstają podczas połączenia się spirali. W konsekwencji dochodzi do sprężenia. Uzyskując maksymalne ciśnienie, czynnik w fazie gazowej może przedostać się na stronę tłoczoną, a następnie do systemu.

Sprężarki chłodnicze w ofercie Prymusa


Embraco Aspera – są to komercyjne sprężarki do chłodnictwa. Znajdują swoje zastosowanie w lodówkach, zamrażarkach, chłodziarkach, dedykowanych rozwiązaniach sklepowych, kostkarkach do lodu i wielu innych.

Danfoss Secop – służą do wielu zastosowań chłodniczych oraz pracy z szeroką gamą czynników. Oferowane są do małych komercyjnych instalacji chłodniczych, mobilnych systemów chłodzenia lub chłodzenia urządzeń telekomunikacyjnych.

Tecumseh L’Unite Hermetique – to oszczędne, ciche i niezawodne urządzenia stosowane są w chłodnictwie oraz klimatyzacji.

Danfoss Maneurop – zostały stworzone do użytku w szerokim zakresie warunków pracy. Odznaczają się wysoką jakością i zapewniają długą żywotność.

Cubigel – hermetyczne sprężarki komercyjne, które pracują z większością czynników chłodniczych. Stosowane w mobilnych elementach chłodniczych, a m.in. w łodziach, przyczepach kempingowych, lodówkach, zamrażarkach i innych.

Copeland – sprężarki spiralne działające w systemach HVAC. Sprawdzą się w klimatyzacji, pompach ciepła i innych urządzeniach chłodniczych.


Sprężarki – podsumowanie


Wysokiej jakości sprężarka jest podstawą do wydajnego i skutecznego działania urządzenia chłodniczego. Odpowiedni wybór kompresora ma istotne znaczenie w funkcjonowaniu całego systemu chłodnictwa.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *