Pompa próżniowa do klimatyzacji – jaką wybrać?

Aby klimatyzacja działa sprawnie i skutecznie niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Uwzględnić należy między innymi stację odzysku czynnika chłodniczego, manometr, kielicharkę, giętarkę, termometr czy pompę próżniową. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, dzielonych np.ze względu na zasadę działania. W naszym artykule skupimy się na tym, jaką pompę próżniową wybrać oraz na które jej parametry należy zwrócić uwagę.

 

 

Rodzaje pomp próżniowych

Ze względu na zasadę działania wyróżniamy pompy próżniowe:

  • dyfuzyjne,
  • molekularne,
  • turbomolekularne,
  • olejowe,
  • bezolejowe,
  • typu Roots.


Pompy próżniowe do klimatyzacji wykorzystują olej jako ciecz sprężającą powietrze i umożliwiającą jego usunięcie z układu wraz z nagromadzoną wilgocią.

Co wziąć pod uwagę, wybierając pompę próżniową?

Pompę próżniową należy dobrać do rodzaju układu klimatyzacyjnego, ponieważ Inne warunki wymusza nas klimatyzacja samochodowa, inne klimatyzacja ścienna w domu jednorodzinnym czy w lokalu wielkopowierzchniowym.
Do najważniejszych parametrów pompy próżniowej zaliczamy:

  • wydajność,
  • prędkość pompowania,
  • minimalne do uzyskania ciśnienie (na wyjściu).


40 litrów na minutę to optymalna szybkość pompowania potrzebna do obsługi niewielkich układów. Jeżeli jednak bardziej istotnym parametrem, na którym nam zależy ma być ciśnienie końcowe, lepiej postawić na pompę dwustopniową, która skuteczniej wypompuje gazy z układu niż pompa jednostopniowa. Skuteczniej również usuwa nagromadzoną wilgoć.


Jak uruchomić pompę próżniową?


Zanim przystąpimy do uruchomienia pompy próżniowej do klimatyzacji i podłączymy ją do prądu, trzeba upewnić się, że włącznik jest ustawiony jako wyłączony oraz otworzyć kanał wydechu. Zgodnie z instrukcją pompę napełniamy olejem do odpowiedniego poziomu.
Gdy już zabezpieczymy wydech oraz otworzymy przyłącze należy uruchomić urządzenie za pomocą włącznika i przyglądać się pracy pompy. Upewnimy się, że pompa próżniowa działa prawidłowo. Zawsze należy zwracać uwagę także na poziom olej, który ma wpływ na efektywność pompy.
Gdy zakończymy pracę pompę należy wyłączyć. Następnie zakręcamy zawór manometrów, odłączamy przewód od przyłącza i zakręcamy osłonę, by nie doszły do niej żadne zanieczyszczenia.