Kupno klimatyzatora – porady

Montaż klimatyzacji staje się coraz bardziej popularny w wielu domach. Ta opcja ma wiele korzyści, które warto poznać. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, instalatorzy często stają przed dylematem dotyczącym doboru odpowiedniej mocy klimatyzatora. Klienci mają różne potrzeby i różną przestrzeń do klimatyzacji, dlatego ważne jest dokładne przemyślenie tej kwestii. Na rynku istnieje wiele interesujących urządzeń, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Jaki typ klimatyzatora wybrać? 

Aby znaleźć najlepszą klimatyzację do domu, istotne jest określenie odpowiedniego typu urządzenia. Wybór jest bardzo szeroki. Jednym z najpopularniejszych wyborów są klimatyzatory typu split, składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zapewniają one wysoką wydajność i stabilność działania. W przypadku większych domów, które posiadają dużą powierzchnię lub wiele pomieszczeń, można rozważyć także system multi-split, który opiera się na kilku jednostkach wewnętrznych. Taki system pozwala na skuteczną klimatyzację różnych obszarów domu.

Jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia? 

Jednym z kluczowych czynników jest oczywiście moc klimatyzatora, która musi być dopasowana do powierzchni, na której urządzenie ma działać. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy potrzebujemy około 100 W mocy. W ten sposób łatwo możemy obliczyć, że dla powierzchni 30 m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy około 3 kW.

Cicha klimatyzacja 

Klienci skupiają się głównie na mocy i dodatkowych funkcjach, ale gdy urządzenie zostaje zamontowane i uruchomione, okazuje się, że jego praca jest uciążliwa dla mieszkańców.

Ten problem szczególnie dotyczy klimatyzacji w mieszkaniach znajdujących się w blokach. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, hałas urządzenia jest słyszalny w każdym pokoju. To powoduje duży dyskomfort. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na poziom hałasu wytwarzany przez klimatyzator.


Wskazówki przedstawione powyżej z pewnością będą pomocne przy wyborze optymalnego klimatyzatora do domu. Pomogą również w eliminacji urządzeń, które mogą okazać się niewystarczające pod względem jakości.